تست بیلی روبین

بیلی روبین چیست؟

موادی به نام بیلی روبین در سیستم رتیکولوآندوتلیال در اثر شکستن گلبول های قرمز در خون ایجاد می شود. سیستم رتیکولوآندوتلیال نوعی سیستم در بدن می باشد که شامل اعضایی مانند کبد، طحال، مغز استخوان می باشد. بیلی روبین از طرق کبد به صفرا منتقل می شود. این ماده در رنگ صفرا موثر می باشد. میزان این ماده در خون و سرم افراد باید به اندازه کافی باشد در صورتی که میزان آن زیاد شود برای فرد مشکلاتی از جمله یرقان ( زردی پوست ، چشم و مخاطها) را به وجود می آورد. علل افزایش بیلی روبین را می توان در از بین رفتن زیاد گلبول های قرمز و اختلال در عملکرد کبد در ترشح میزان کافی این ماده می باشد. برای انجام تست بیلی روبین به آزمایشگاه در اصفهان مراجعه کنید.

انواع بیلی روبین

  1. بیلی روبین D : در صورتی که عملکرد کبد دچار اختلال شود، نوعی از بیلی روبین در کبد به همراه آنزیم گلوکورونیل ترانسفراز به شکل کونژوگه( با مولکول قندی ترکیب می شود) در می آید و وارد صفرا می شود. صفرا آن را به صورت محلولی خارج می کند. این نوع از بیلی روبی توسط روده جذب شده و به مولکولی به نام اوروبیلینوژن تبدیل می شود و مجددا وارد کبد می شود و در نهایت به صورت ادرار و به رنگ زرد از بدن دفع می شود. میزان ترشح این نوع از بیلی روبین در اثر گرسنگی زیاد در بدن افزایش می یابد. بیماری سندروم ژیلبرت ( کونژه کردن بیلی روبین) در بسیاری از مردان در سنین جوانی اتفاق می افتد.
  2. بیلی روبین ID : در اثر از بین رفتن زیاد گلبول های قرمز و همولیز از نوع ID به وجود می آید. این نوع از بیلی روبین به پروتئین اتصال یافته است. بیماری یرقان در اثر افزایش این نوع از بیلی روبین می باشد.

تست بیلی روبین

از طریق تست بیلی روبین میزان آن اندازه گیری می شود. بیلی روبین در آزمایشکاه دارای انواعی به شرح ذیل می باشد:

  1. بیلی روبین به نام Total که به دو دسته بیلی روبین ِDirect و بیلی روبین in Direct تقسیم می شود.
  2. بیلی روبین مستقیم

علل افزایش بیلی روبین مستقیم

  1. صدمه دیدن سلول های کبدی
  2. مسدود شدن راههای صفراوی و کلستاز

علل افزایش بیلی روبین In Direct

  1. بیماری های همولیتیک
  2. کاهش میزان ویتامین B12 ، اسید فولیک
  3. سندروم ژیلبرت
  4. هیپر بیلی روبینی موقت در کودکان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =