تست عرق

تست عرق

آزمایشگاه در رامسر | آزمایشگاه

تست عرق یکی از روش های تشخیصی بیماری سیستیک فیبروزیس می باشد . این بیماری اگر به موقع تشخیص و درمان نشود ممکن است باعث مرگ بیمار شود.

تست-عرق

 

بیماری سیستیک فیبروزیس

سیستیک فیبروزیس یک بیماری ژنتیکی است که در بسیار از کودکان و نوزادان مشاهده می شود که در آن بیمار با اختلالات گوارشی و تنفسی درگیر است . در بیماران مبتلا به سیستیک فیبروزیس غذا به درستی هضم نشده و در نتیجه این مشکل با جذب نشدن غذا به بدن ،  بیمار دچار سوء تغذیه می شود . همچنین بیمار به دلیل کاهش آنزیم های گوارشی و ریخته شدن ترشحات پانکراس به روده و ایجاد عفونت تنفسی ، دچار مشکلات ریوی می شود . یکی دیگر از مشکلات این بیماری انسداد روده است که منجر به ایجاد اسهال خونی در کودک می شود. نکته مهم در بیماری سیستیک فیبروزیس این است که بیماری علائم خود را صحیح و به موقع نشان نمی دهد که در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع می تواند منجر به مرگ کودک شود.

 

علائم بیماری سیستیک فیبروزیس

ممکن است که این بیماری در صورت ناقل بودن ، از هرکدام از والدین به کودک منتقل شود. از علائم این بیماری می توان به سرفه های خلط دار ، سرفه هایی که درمان نمی شوند  ، عفونت در ریه ، کوتاهی دم و بازم ، کاهش وزن با وجود تغییر نکردن میزان غذا و افزایش حجم مدفوع و چرب و بد بو بودن آن اشاره نمود.

تست عرق و تشخیص بیماری سیستیک فیبروزیس

تجربه پزشکی نشان می دهد که بیماران مبتلا به سیستیک فیبروزیس ، نسبت به افراد عادی عرق شور تری دارند. به همین دلیل تست عرق بهترین راه تشخیصی این بیماری می باشد. در این تست میزان نمک موجود در خون (یا در حالت کلی میزان سدیم و پتاسیم موجود در خون) اندازه گیری می شود. تست عرق یکی از تست های ساده و ارزان آزمایشگاهی می باشد که برای انجام آن یک ماده بی رنگ به بدن بیمار مالیده شده و با چسباندن الکترودهای مخصوصی در محل انجام تست که در پلاستیکی پیچیده شده است ، باعث تعریق کودک می شود. بعد از مدت نیم ساعت این پلاستیک به آزمایشگاه منتقل شده و مورد بررسی قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =